Mit csinál a vese?
A vese létfontosságú, a túléléshez szükséges funkciót tölt be. A fő feladata, hogy kiszűrje a vérből a salakanyagot, valamint egyensúlyban tartsa a só-, ásványianyag- és vízháztartást, ami segít a vérnyomás szabályozásában is. Ezeken kívül a D-vitamint is olyan formában aktiválja, amelynek segítségével a szervezet az élelmiszerben található kalciumot hasznosítani tudja, így megőrzi a csontok erejét, illetve segíti a vörösvérsejtek termelését is.
Hol helyezkednek el a vesék?
A vesék a gerinc két oldalán helyezkednek el, a bordák alatt és a has mögött. Ha csípőre teszi a kezét, majd felfelé csúsztatja őket egészen addig, ameddig nem érzi a bordáit az ujjaival, a veséi a hátul elhelyezkedő hüvelykujjai alatt vannak. Kitapintani nem lehet őket, mégis ott vannak, beágyazódva testünkbe. A legtöbb ember két vesével rendelkezik, de a normál élethez egy vese is elegendő. Ezért lehetséges, hogy egyik vesénket beültetésre felajánljuk valaki másnak. A vese bab alakú, és körülbelül ökölnagyságú.
Hogyan működik a vese?
Súlyunktól függően, kb. 4,5-6,5 liter vér kering folyamatosan a testünkben. Ha testünk az élelmiszerből már felvette a számára szükséges tápanyagokat, salakanyagok kerülnek vissza a vérbe. A vesébe vezető artériák ezt a vért a vesébe szállítják, ahol azt körülbelül egymillió, mikroszkopikus méretű nefron szűri meg. A vért ezután a veséből kivezető vénák szállítják el. A kiszűrt salakanyag és a felesleges víz a húgyvezetéken keresztül hagyja el a vesét vizelet formájában. A vizelet a húgyhólyagban gyűlik össze, és a húgycsövön át ürül a környezetbe.
Körülbelül 1500 liter vér áramlik keresztül a vesén naponta. A legtöbb vesebetegség akkor fordul elő, ha a nefronok elvesztik szűrőképességüket, és a folyadék, illetve salakanyag veszélyes mértékben halmozódik fel a szervezetben.