Miért áll le a vese, és mi történik ilyenkor?
A vesefunkciók csökkenésének számos különböző oka lehet. Ezek közül a két leggyakoribb a cukorbetegség és a magas vérnyomás – ezek részleteit lásd alább.
Ha a vese leáll (ha funkciója a normális funkciók 15%-ára vagy az alá csökken), a beteg kevesebb vizeletet ürít, vagy egyáltalán nem ürít vizeletet, a salakanyag pedig nem kerül ki hatékonyan a szervezetből. Ez a salakanyag és felesleges víz felhalmozódik a véráramban (urémia), és a kéz és láb dagadásával járhat (ödéma), valamint légszomj léphet fel. A vérnyomás emelkedhet, és a vörösvérsejt-termelés is az elégséges alá csökkenhet. Fáradtság, gyengeség és étvágytalanság tapasztalható.
Ha a vese leáll, azt mindenképpen kezelni kell, vagy dialízis, vagy transzplantáció formájában. Ha a veseelégtelenséget nem diagnosztizálják és nem kezelik, a vesebetegség görcsökkel járhat, a beteg kómába eshet (eszméletvesztés), amelyek halált okozhatnak.
Cukorbetegség/diabétesz
A cukorbetegségnek két fő típusa ismert, amelyek két különböző ok miatt alakulnak ki, ám mindkettő veseelégtelenséghez vezethet. Az I-es típusú cukorbetegség esetén a szervezet nem termel elég inzulint a vércukor ellenőrzés alatt tartásához. A II-es típusú cukorbetegség esetén a termelt inzulint a szervezet nem tudja eredményesen felhasználni. A kezeletlen diabétesz következménye, hogy a vérben felhalmozódik a cukor, amely károsítja a vese ereit, és csökkenti hatékonyságukat. Sok cukorbeteg embernél alakul ki magas vérnyomás, amely szintén vesekárosodást okozhat. Bár a diabétesz kezelésében előrelépések tapasztalhatók, sok cukorbeteg embernél még mindig kialakul a vesekárosodás.
Magas vérnyomás/hipertónia
A magas vérnyomás akkor alakul ki, ha a vér az erek falát a normális nyomásnál intenzívebben nyomja. Ez károsíthatja a vese kisméretű ereit, így azok nem fognak tudni megfelelően szűrni. A magas vérnyomás oka nem mindig ismert, de gyakran egyéb betegségekhez kapcsolódóan alakul ki, valamint okozhatja a nem megfelelő táplálkozás és az egészségtelen életmód, mint pl. a kevés mozgás és a túlsúly.
Vesegyulladás (glomerulonephritis)
Ez a vesebetegség gyakran előfordul, ha a vese szűrőegységei, a nefronok begyulladnak. A vesegyulladásban szenvedő betegek kevesebb vizeletet ürítenek, abba vér és fehérje szűrődhet be, valamint a kéz és a láb is megdagadhat.
A veseelégtelenség egyéb okai
A policisztás vesebetegség egy öröklődő rendellenesség, amely miatt a vesékben nagyméretű ciszták keletkeznek, amelyek azok leállását okozzák.
Bármi, ami megakadályozza a vizelet ürítését, a vizelet vesébe történő visszaáramlását okozhatja, ami károsíthatja azt. Az ilyen akadályok lehetnek: a húgycső szűkülete, amely gyakran születés előtt kialakul, vesekő, tumor, vagy férfiaknál a megnagyobbodott prosztatamirigy. A sokszor előforduló húgyúti fertőzés szintén okozhat veseelégtelenséget.
Ismeretlen okok
A dialízisre szoruló emberek körülbelül 20 százalékánál nem találják meg a veseelégtelenség okát. Az ilyen betegek csak akkor jelennek meg az első kezelésen, amikor a veseelégtelenség előrehaladott állapotban van, és nehéz megállapítani betegségük okát.
A veseelégtelenség kezelése
A Diaverum betegeinek a leggyakrabban a dialízis a megoldás. Hogy segítsünk eloszlatni az ilyen életmentő kezeléssel kapcsolatos, érthető aggodalmait, már jó előre rendelkezésére állunk a felkészülés során, és biztosítjuk, hogy fizikailag, szellemileg és érzelmileg is készen álljon rá.
Az Önnel foglalkozó orvosi csapat megvitatja Önnel a különféle dialízistípusokat és lehetőségeket, és segít, hogy a személyes és egészségügyi igényeinek legmegfelelőbb kezelést válassza. Gyakran előfordul, hogy egyidőben készítjük fel a beteget dialízisre és egy esetleges veseátültetésre.